تبلیغات
تهران توس - بوی بد پا
تهران توس
آق اسداله برای تک تک شما آرزوی سلامتی دارد
چهارشنبه بیست و هفتم دیماه سال 1391 :: نویسنده : آق اسداله

امان از بوی بد جوراب!


در هر پا هزاران غده ترشح‌کننده عرق وجود دارد که ترشح آن‌ها خصوصا در روزهای گرم سال بیشتر می‌شود. تا زمانی که شستشوی روزانه پاها خصوصا لای انگشتان به درستی انجام شود، تعریق دردسرساز نخواهد بود، اما در صورت عدم رعایت بهداشت پا، بوی بد پا ایجاد می شود.


جوراب و کفش

در ایام ماه رمضان افراد برای شرکت در نماز جماعت، حضور در جلسات تفسیر و ختم قرآن یا انجام برخی مراسم ماه مبارک، ساعات بیشتری را در مساجد و زیارتگاه‌ها می‌گذرانند. اما در این میان، موضوع قابل توجه رعایت بهداشت فردی به هنگام حضور در اماکن مقدس است.

متاسفانه بوی بد پا از جمله مواردی است که در چنین مکان‌های بسته‌ای می‌تواند بسیار آزاردهنده و خارج از تحمل باشد، اما پرسش اینجاست که علت بوی بد پا چیست؟ برای رفع آن چه باید کرد؟ هنگام حضور در اماکن مقدسی چون مساجد، زیارتگاه‌ها و نمازخانه‌ها بهتر است چه نکاتی را رعایت کنیم؟

 

دلایل بوی بد پا

در هر پا هزاران غده ترشح‌کننده عرق وجود دارد که ترشح آن‌ها خصوصا در روزهای گرم سال بیشتر می‌شود. معمولا این ترشحات بی‌بو و حاوی ترکیباتی چون چربی و پروتئین هستند و عملکرد اصلی آن‌ها کمک به تهویه مناسب و ثابت نگهداشتن دمای این عضو تا حداکثر 37 درجه سانتیگراد است.

تا زمانی که شستشوی روزانه پاها خصوصا لای انگشتان به درستی انجام شود، تعریق دردسرساز نخواهد بود، اما در صورت عدم رعایت بهداشت پا، عرق به مدت طولانی‌تری روی سطح پوست باقی مانده و باکتری و قارچ‌هایی که روی سلول‌های زاید و قدیمی پوست زندگی می‌کنند از ترکیبات اولیه موجود در عرق تغذیه و در اثر واکنش‌های شیمیایی، بوی تند و زننده‌ای را به وجود می‌آورند. حال اگر شما با همین پای آلوده از جوراب استفاده کنید، این موجودات ذره‌بینی از پوست پا جدا شده و در جوراب باقی مانده و به ایجاد بوی نامطبوع منجر می‌شوند.

 

چه باید کرد؟

1- همیشه بلافاصله بعد از ورود به خانه پاها خصوصا لای انگشتان را با آب و صابون بشویید و خوب خشک کنید. باقی ماندن رطوبت در لای انگشتان پا می‌تواند محیط مناسبی برای فعالیت مجدد باکتری‌ها فراهم سازد. شستشوی پاها با آب خالی بی‌فایده است، چراکه آب نمی‌تواند ترکیبات بوی حاصله از قارچ‌ها و باکتری‌ها را از سطح پوست پاک کند. بهتر است همزمان با شستشوی پا، جوراب‌ها را نیز شسته و زیر نور مستقیم آفتاب خشک کنید.

 

2- سعی کنید کفش‌هایتان را در هوای آزاد قرار دهید تا داخل آن خشک شود. هفته‌ای یک بار کفی کفش‌ها را بشویید و برای حضور در اماکن مقدس ترجیحا از کفش‌های چرم منفذدار یا صندل (دمپایی)‌ استفاده کنید تا هوای داخل کفش قابل جابه‌جا شدن باشد. کفش‌های و جوراب‌های پلاستیکی می‌توانند تعریق را زیاد کنند و موجب عود بیماری‌های قارچی شوند.

 

3- در هوای گرم برخی افراد در اماکن عمومی از پوشیدن جوراب خودداری می‌کنند. اگرچه این کار امکان تبادلات هوا و دما را در این عضو بیشتر کرده و باعث ایجاد آرامش می‌شود، اما خوب است بدانید استفاده از جوراب تمیز مانع ایجاد بوی نامطبوع پا و همچنین کفش‌ها شده و از همه مهم‌تر از نفوذ بسیاری از آلودگی‌های میکروبی به این عضو که درمان آن ممکن است سال‌ها به طول انجامد پیشگیری می‌کند. جوراب‌های نخی، سفید و تمیز، گزینه مناسبی برای تهویه مناسب و تعدیل دمای پا محسوب می‌شوند.

در صورت آلودگی پا یا کثیفی جوراب، هرگز از اسپری‌های خوشبوکننده استفاده نکنید، چراکه بوی ترکیبی حاصله بسیار آزاردهنده‌تر خواهد شد

4 ـ در محیط‌هایی چون مساجد و زیارتگاه‌ها که افراد زیادی تردد می‌کنند، با پای برهنه راه نروید. زگیل کف پا، قارچ زیر ناخن و لای انگشتان، ترک و زخم پاشنه پاها و خارش انگشتان از جمله بیماری‌های شایعی هستند که به راحتی در اثر تماس پای برهنه با سطوحی که قبلا پاهای آلوده آنها را لمس کرده‌اند، منتقل می‌شوند. علائم ابتلا به زگیل کف پا، ایجاد یک توده سفید یا قهوه‌ای در کف پا است که بسیار دردناک، مسری و عفونی است و به سختی درمان می‌شود. قارچ زیر ناخن باعث تغییر رنگ ناخن به رنگ زرد یا قهوه‌ای روشن شده و ناخن را شاخی و ضخیم می‌کند. زخم پاشنه پا می‌تواند یک عفونت قارچی باشد و موجب ترک پا و دردناک شدن این ناحیه شود. بیماری خارش انگشتان نیز در اثر آلوده شدن پاها به نوعی قارچ است که منجر به قرمزی، پوسته‌ریزی، ترک خوردن و گاهی خشکی بین انگشتان شده و گاهی با علائمی چون زخم و تاول به کف پا نیز سرایت می‌کند. در اثر پوشیدن کفش‌های کهنه و کثیف ممکن است این بیماری از طریق باکتری‌ها نیز عفونی شود.

 

5 ـ افراد مبتلا به دیابت باید در مکان‌های عمومی از جوراب‌های مناسب با کفی ضخیم استفاده کنند. این جوراب‌ها می‌توانند تا حدود زیادی از آلودگی، خراشیدگی و بریدگی پا جلوگیری و محافظت کنند.

 

6 ـ اگر فعالیت جسمانی طولانی داشته‌اید و طی روز موفق‌به شستشوی پاها و تعویض جوراب‌هایتان نشده‌اید، قبل از ورود به داخل مسجد، زیارتگاه یا نمازخانه‌ی محل کار خود، پاها خصوصا لای انگشتان را با آب و صابون بشویید و خوب خشک کنید و از وارد کردن پای خیس به داخل کفش خودداری کنید، چراکه این کار علاوه بر مرطوب کردن لایه‌های درونی کفش و افزایش رشد باکتری‌ها و بیماری‌های قارچی می‌تواند مجدد پای شما را آلوده به باکتری‌های قدیمی کفش کند.

 

7 ـ همیشه یک جفت جوراب اضافی همراه داشته باشید تا بعد از گرفتن وضو، جوراب‌هایتان را تعویض کنید.

 

8 ـ هنگام وضو هرگز جوراب‌های کثیف را داخل جیب یا کیف خود نگذارید، چراکه این پوشش آلوده می‌تواند قارچ‌ها و باکتری‌های زیادی را به این محیط‌ها انتقال دهد. خوب است جوراب‌های آلوده را داخل یک کیسه نایلون قرار دهید.

 

9 ـ داخل کفش‌هایتان کفی‌های بوگیر و ضدعرق قرار دهید و برای رفع بوی بد پا از پودر گیاهان معطری چون گل محمدی، پوست نارنج، مریم‌گلی، آویشن، پونه، بهار نارنج و... استفاده کنید.

 

10 ـ اگر پاهایتان بعد از شستشو با صابون یا شامپو هنوز بوی نامطبوع می‌دهند، با نظر پزشک از اسپری‌های خوشبوکننده یا ضدعرق مخصوص پا استفاده کنید. البته توجه داشته باشید، برخی از ترکیبات موجود در ضدعرق‌ها حساسیت‌زا بوده و بعد از مصرف، علائمی چون سوزش، قرمزی، خارش و... ایجاد خواهند کرد. با مشاهده این علائم بلافاصله پاهایتان را با آب و صابون شسته و مصرف این ترکیبات را قطع کنید.

 

11 ـ در صورت آلودگی پا یا کثیفی جوراب، هرگز از اسپری‌های خوشبوکننده استفاده نکنید، چراکه بوی ترکیبی حاصله بسیار آزاردهنده‌تر خواهد شد.

 

12 ـ برای کاهش بوی بد پا از آب و مایعات به وفور استفاده کنید و از مصرف قهوه، نوشابه و شکلات و غذاهای ادویه‌دار و تند به پرهیزید.

 

13 ـ اگر در نواحی با آب و هوای گرم و مرطوب (شرجی)‌ مثل جنوب یا شمال ایران زندگی می‌کنید و اگر در دوران بلوغ هستید، باید بیش از دیگران به بهداشت و پاکیزگی بدن خود رسیدگی کرده و در روز چند بار لباس خود را تعویض کنید. در دوران بلوغ به دلیل افزایش هورمون‌های جنسی، ترشح غدد در تمام بدن افزایش می‌یابد.البته من خودم خوش بختانه پام زیاد بو نمی ده ولی بعضی ها وای آق اسداله

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
چهارشنبه بیست و سوم مردادماه سال 1398 07:04 قبل از ظهر
Right away I am ready to do my breakfast, once having my breakfast coming yet again to read additional news.
یکشنبه بیستم مردادماه سال 1398 11:41 بعد از ظهر
Excellent beat ! I would like to apprentice even as you amend your website, how can i subscribe for a weblog
site? The account aided me a appropriate deal. I have been tiny bit familiar of this your broadcast provided vivid clear concept
یکشنبه بیستم مردادماه سال 1398 09:51 بعد از ظهر
Woah! I'm really enjoying the template/theme of
this blog. It's simple, yet effective. A lot of
times it's very hard to get that "perfect balance" between superb usability
and visual appearance. I must say you have done a awesome job with this.
Also, the blog loads extremely quick for me on Safari.
Superb Blog!
جمعه هجدهم مردادماه سال 1398 05:41 قبل از ظهر
Awesome article.
پنجشنبه هفدهم مردادماه سال 1398 03:41 بعد از ظهر
We're having coffee at Nylon Coffee Roasters on Everton Park in Singapore.
I'm having black coffee, he's possessing a cappuccino.
He is handsome. Brown hair slicked back, glasses for his face, hazel eyes
and the most amazing lips I've seen. They're nice, with
incredible arms and also a chest that is unique with this sweater.
We're standing ahead of one another talking about people, what we'd like money for hard times, what
we're in search of on another person. He starts saying that he has been rejected a lot of
times.

‘Why Andrew? You're so handsome. I'd never reject you ', I say He smiles at me,
biting his lip.

‘Oh, I really don't know. Everything happens for a reason right.
But identify, you would not reject me, can you Ana?'
He said.

‘No, how could I?' , I replied

"So, can you mind if I kissed you right now?' he said as I am much better him and kiss him.

‘The next occasion don't ask, accomplish it.' I reply.

‘I love how we think.' , he said.

In the meantime, I start scrubbing my heel bone in his leg, massaging it slowly. ‘Exactly what do you want in females? And, Andrew, don't spare me the details.' I ask.

‘Everyone loves determined women. Someone to know what they want. Someone that won't say yes just because I said yes. Someone who's not scared of trying something totally new,' he says. ‘I'm never afraid of attempting something totally new, especially in relation to making new stuff in bed ', I intimate ‘And I enjoy ladies who are direct, who cut over the chase, like you only did. Being
honest, it really is a huge turn on.
سه شنبه پانزدهم مردادماه سال 1398 07:28 بعد از ظهر
Hello, I want to subscribe for this weblog to
obtain most up-to-date updates, so where can i do it please help out.
سه شنبه پانزدهم مردادماه سال 1398 02:45 قبل از ظهر
What's up i am kavin, its my first occasion to commenting anyplace, when i read this post i thought i could also
make comment due to this good article.
یکشنبه سیزدهم مردادماه سال 1398 05:27 قبل از ظهر
I read this post completely about the resemblance of most up-to-date and preceding technologies, it's
awesome article.
شنبه دوازدهم مردادماه سال 1398 05:34 بعد از ظهر
Yes! Finally someone writes about integrity.
شنبه دوازدهم مردادماه سال 1398 05:03 قبل از ظهر
Have you ever considered writing an e-book or guest authoring
on other sites? I have a blog based on the same ideas
you discuss and would love to have you share some stories/information. I know my viewers would appreciate your work.

If you are even remotely interested, feel free to send
me an e mail.
سه شنبه هشتم مردادماه سال 1398 12:55 بعد از ظهر
Hi there very nice website!! Guy .. Excellent ..
Wonderful .. I'll bookmark your website and take the feeds also?
I'm glad to seek out numerous helpful information here in the post, we'd
like develop more strategies on this regard, thank you for sharing.
. . . . .
دوشنبه هفتم مردادماه سال 1398 11:54 قبل از ظهر
Thanks for finally writing about >تهران توس -
بوی بد پا <Loved it!
دوشنبه هفتم مردادماه سال 1398 10:19 قبل از ظهر
The ads are susceptible to all the binding laws of your State of Israel.
یکشنبه ششم مردادماه سال 1398 06:42 قبل از ظهر
Wow that was odd. I just wrote an extremely long comment but after
I clicked submit my comment didn't appear. Grrrr... well I'm not
writing all that over again. Anyways, just wanted to say superb blog!
جمعه چهارم مردادماه سال 1398 10:54 بعد از ظهر
thank you considerably this web site is proper in addition to everyday
دوشنبه سی و یکم تیرماه سال 1398 06:00 بعد از ظهر
Asking questions are genuinely good thing if you are not understanding something completely, except this piece of writing gives fastidious understanding
even.
دوشنبه سی و یکم تیرماه سال 1398 03:31 بعد از ظهر
We're having coffee at Nylon Coffee Roasters on Everton Park in Singapore.

I'm having black coffee, he's possessing a cappuccino.
They're handsome. Brown hair slicked back, glasses for his
face, hazel eyes and the prettiest lips I've seen. He's
well made, with incredible arms plus a chest that is unique about
this sweater. We're standing before of one another dealing with our
lives, what we really wish for money, what
we're seeking on another person. He starts telling me that he's been rejected lots of times.


‘Why Andrew? You're so handsome. I'd never
reject you ', I believe that He smiles at me, biting his lip.‘Oh, I can't know. Everything happens for an excuse right.
But figure out, utilize reject me, could you Ana?' He said.


‘No, how could I?' , I replied

"So, utilize mind if I kissed you today?' he explained as I purchase more detailed him and kiss him.

‘The next time don't ask, function it.' I reply.

‘I love how we think.' , he said.

For now, I start scrubbing my high heel in his leg, massaging it slowly. ‘So what can that suits you ladies? And, Andrew, don't spare me the details.' I ask.

‘I really like determined women. Someone that knows the things they want. A person that won't say yes simply because I said yes. Someone who's not afraid when you try something mroe challenging,' he says. ‘I'm never afraid of trying a new challenge, especially in regards to making something totally new in the bedroom ', I intimate ‘And Everyone loves females who are direct, who cut throughout the chase, like you recently did. To be
honest, it really is a huge turn on.
جمعه بیست و هشتم تیرماه سال 1398 03:21 قبل از ظهر
thanks a lot a great deal this site is official as well as everyday
یکشنبه بیست و سوم تیرماه سال 1398 07:37 بعد از ظهر
It's truly very complex in this active life to listen news on Television, so
I only use world wide web for that purpose, and obtain the most recent information.
شنبه بیست و دوم تیرماه سال 1398 08:57 بعد از ظهر
Great beat ! I would like to apprentice while you amend
your website, how can i subscribe for a blog website?
The account aided me a acceptable deal. I had
been a little bit acquainted of this your broadcast provided bright
clear idea
شنبه بیست و دوم تیرماه سال 1398 01:30 بعد از ظهر
This post is in fact a good one it helps new internet people, who are wishing
for blogging.
دوشنبه هفدهم تیرماه سال 1398 04:01 قبل از ظهر
We're having coffee at Nylon Coffee Roasters on Everton Park in Singapore.
I'm having black coffee, he's using a cappuccino.

He's handsome. Brown hair slicked back, glasses that suited his
face, hazel eyes and the most amazing lips I've seen. He is well built, with incredible
arms as well as a chest that is unique with this sweater.
We're standing ahead of each other discussing how
we live, what we'd like money, what we're interested in on another
person. He starts telling me that she has been rejected plenty of times.


‘Why Andrew? You're so handsome. I'd never reject you ', I have faith that He smiles at me, biting his lip.


‘Oh, I can't know. Everything happens for an excuse right.

But analyze, make use of reject me, might you Ana?' He said.


‘No, how could I?' , I replied

"So, you wouldn't mind if I kissed you today?' he explained as I recieve better him and kiss him.

‘The very next time don't ask, accomplish it.' I reply.

‘I'm keen on the way you think.' , he said.

Meanwhile, I start scrubbing my rearfoot in her leg, massaging it slowly. ‘So what can you want in women? And, Andrew, don't spare me the details.' I ask.

‘I like determined women. Someone to know what we want. Somebody who won't say yes just because I said yes. Someone who's not afraid when you attempt something mroe challenging,' he says. ‘I'm never afraid of trying interesting things, especially in terms of making new stuff in the bed room ', I intimate ‘And I enjoy ladies who are direct, who cut with the chase, like you may did. To generally be
honest, which is a huge turn on.
یکشنبه شانزدهم تیرماه سال 1398 05:52 بعد از ظهر
"We should build to another crescendo, cheri," he said.

"And then we will have an ending that'll be as none before."

His smile was decadent, his eyes were full of lust, along with the
soft skin of his hard cock against my sex was having its intended effect.
I used to be feeling a stronger arousal now as I felt his cock slide between my sensitive lips.
I felt the actual top of his cock push agonizingly at the doorway of my pussy, and I need to him to thrust into me hard.

Instead he retracted and slid his hardness back nearly my clit.


I had been aching to own him inside, and I
possibly could tell that his need to push that wonderful hard cock inside me
was growing. His moans grew to suit mine, and I knew the impression of my wet pussy lips within the head
of his cock was getting excessive both for of us.


"Let the finale begin," he stated, and he slid the top of his cock inside me.


Both of us gasped as they held his cock there for any moment.
I contracted my pussy in order to him further inside, and then he threw his head back at the sensation. Inch by excruciating
inch he pushed his cock inside me, and each time I squeezed my pussy around him.
His cock felt wonderful simply because it filled me,
but I desired all this inside me. I rolled sideways and
rested my leg against his shoulder, and that he plunged his cock
all the way up in.
جمعه چهاردهم تیرماه سال 1398 01:00 قبل از ظهر
We're having coffee at Nylon Coffee Roasters on Everton Park in Singapore.
I'm having black coffee, he's possessing a cappuccino. He or she is handsome.
Brown hair slicked back, glasses that suited his face, hazel eyes and
the most wonderful lips I've seen. He or she is nice, with incredible arms plus a chest that sticks
out with this sweater. We're standing in the front
of each other preaching about us, what we wish into the future,
what we're looking for on another person. He starts saying that bigger been rejected loads of times.‘Why Andrew? You're so handsome. I'd never
reject you ', I believe that He smiles at me, biting his lip.‘Oh, I can't know. Everything happens for good reason right.
But analyze, make use of reject me, might you Ana?' He said.


‘No, how could I?' , I replied

"So, you would not mind if I kissed you right now?' he stated as I receive better him and kiss him.

‘The next occasion don't ask, function it.' I reply.

‘I love how you think.' , he said.

While waiting, I start scrubbing my your back heel as part of his leg, massaging it slowly. ‘Exactly what do you prefer in females? And, Andrew, don't spare me the details.' I ask.

‘Everyone loves determined women. Someone you will never know whatever they want. Someone who won't say yes although I said yes. Someone who's not afraid when trying something totally new,' he says. ‘I'm never afraid when attemping something totally new, especially in relation to making new things in the bedroom ', I intimate ‘And Everyone loves ladies who are direct, who cut through the chase, like you only did. To generally be
honest, what a huge turn on.
سه شنبه یازدهم تیرماه سال 1398 02:53 بعد از ظهر
Index Search Villas and lofts to book, search by region, find in minutes a villa for rental by city, a number of rooms lofts
and villas. Be stunned at the pictures and data that the site
has to offer you you. The website is a center for all of you the ads inside
سه شنبه یازدهم تیرماه سال 1398 03:16 قبل از ظهر
Sexy2call Quick search and acquire up to date results Choose a massage escort girl, discrete apartment or
any perfect and indulgent recreation. In search of escort girls?

Discrete apartments? Make a quick search by region, the best
portal in Israel for discreet apartments and escort girls, a number of youth ads that gives you service and guidance you did
not know, research by city and find you the
dream girl for one more indulgence, business meeting?
Ads tend not to include and or provide and or encourage and or imply the provision of sexual services.
The ads are controlled by the many binding laws of the State of Israel.
یکشنبه نهم تیرماه سال 1398 09:59 بعد از ظهر
We're having coffee at Nylon Coffee Roasters on Everton Park in Singapore.

I'm having black coffee, he's developing a cappuccino.

He is handsome. Brown hair slicked back, glasses that suited his face, hazel eyes and the prettiest lips I've seen. He's quality, with
incredible arms and a chest that stands out for this sweater.
We're standing in front of each other discussing our everyday life,
what we want into the future, what we're searching for on another person. He starts saying that he has been rejected plenty
of times.

‘Why Andrew? You're so handsome. I'd never reject you ', I only say
He smiles at me, biting his lip.

‘Oh, I can't know. Everything happens for good reason right.

But identify, you would not reject me, do you Ana?' He said.


‘No, how could I?' , I replied

"So, make use of mind if I kissed you currently?' he explained as I am more detailed him and kiss him.

‘The next time don't ask, just do it.' I reply.

‘I'm keen on the method that you think.' , he said.

While waiting, I start scrubbing my high heel in their leg, massaging it slowly. ‘Precisely what do you prefer ladies? And, Andrew, don't spare me the details.' I ask.

‘I really like determined women. Someone who knows what we want. Somebody who won't say yes even if I said yes. Someone who's not scared of attempting new things,' he says. ‘I'm never afraid when trying a new challenge, especially on the subject of making something mroe challenging in the sack ', I intimate ‘And I really like females who are direct, who cut in the chase, like you just did. To be
honest, this is a huge turn on.
یکشنبه نهم تیرماه سال 1398 03:23 بعد از ظهر
Everything is very open with a clear clarification of
the issues. It was really informative. Yourr websitye is
very helpful. Many thanks for sharing!
یکشنبه نهم تیرماه سال 1398 04:01 قبل از ظهر
We're having coffee at Nylon Coffee Roasters on Everton Park in Singapore.
I'm having black coffee, he's creating a cappuccino.
He's handsome. Brown hair slicked back, glasses
which fit his face, hazel eyes and the prettiest lips
I've seen. They're well developed, with incredible arms along with a chest
that sticks out with this sweater. We're standing in the front of each other
referring to our lives, what we want money for hard times, what we're trying to find on another person. He starts saying that they have been rejected many times.


‘Why Andrew? You're so handsome. I'd never reject you ',
I believe that He smiles at me, biting his lip.

‘Oh, I really don't know. Everything happens for
a reason right. But analyze, you wouldn't reject me, does one Ana?' He
said.

‘No, how could I?' , I replied

"So, you wouldn't mind if I kissed you today?' he explained as I purchase better him and kiss him.

‘When don't ask, function it.' I reply.

‘I favor how you will think.' , he said.

For now, I start scrubbing my hindfoot within his leg, massaging it slowly. ‘Precisely what do you prefer in women? And, Andrew, don't spare me the details.' I ask.

‘I love determined women. Someone to know what they have to want. A person who won't say yes although I said yes. Someone who's unafraid of attempting something totally new,' he says. ‘I'm never afraid of trying something mroe challenging, especially in terms of making a new challenge in the sack ', I intimate ‘And I enjoy girls who are direct, who cut over the chase, like you merely did. To become
honest, what a huge turn on.
جمعه هفتم تیرماه سال 1398 05:00 قبل از ظهر
cheers a lot this website will be conventional plus laid-back
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30
درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : آق اسداله
نویسندگان
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
html> skin.com/fal/code2.js"> New Page 2

This free script provided by webloger site

خطاطی نستعلیق آنلاین